Platba

V amerických eshopech se většinou platí (kreditní) kartou. Pří platbě opíšete dvanáctimístné číslo z vaší kreditní karty, datum její expirace a třímístný kód ze zadní strany (CVV) a obchod si peníze sám strhne z vašeho účtu. Že se to dá snadno zneužít? Ano, samozřejmě dá.

Proto si vždy prověřte, nejlépe v českých diskusních fórech, pokud neumíte dobře anglicky, zda jde o bezproblémový obchod. Vždycky preferujte platbu přes PayPal. Většinou je platba PayPalem možná pouze tehdy, pokud se zboží posílá v rámci USA a Kanady, což je přesně případ, kdy nakupujete a zboží necháváte přeposílat do “své” virtuální schránky v USA.

Výjimečně se také může stát, že kvůli rozdílu doručovací (ta bude v USA např. u Shipita) a fakturační adresy (to bude ta česká) obchod transakci neschválí. Pokud se tak stane, je řešení relativně jednoduché: dodat zákazníckému servisu daného obchodu dostatek důkazů, že jde o vaši kartu a nikdo ji nezneužívá. Rychlejší zavolat (levně nebo zdarma přes Skype na 0800 číslo) a vyřešit to během pár minut po telefonu (že jste z Česka a zásilku objednáváte ke znamým do USA) – to ale vyžaduje alespoň základní komunikační schopnosti v angličtině.

Aby šlo s kartou platit po internetu, musí mít povolené internetové platby. Vůbec nemusí být embosovaná, některé banky dokonce tuto „internetovou“ kartu vydávají jako kus papíru, na kterém jsou ona důležitá čísla a datum expirace. Koneckonců, je to bezpečnější a k platbě na internetu ani nic jiného, než ona čísla, nepotřebujete. Tuto kartu vydává konkrétně Komerční banka. Pokud nevíte, jestli jde s vaší kartou platit po internetu, obraťte se na telefonní podporu vaší banky, kde vám sdělí potřebné informace.

Další možností je platba bankovním převodem (wire transfer). Zde je ale potřeba dávat pozor na to, že obchod bude požadovat, aby na jeho účet přišla přesně požadovaná částka, tedy poplatky za převod musíte vzít na sebe (z možností při bankovním převodu – BEN, SHA a OUR – zvolíte OUR, tj. veškeré náklady na převod peněz platíte vy). Tento poplatek je většinou okolo 800 Kč a moc se nevyplatí. Osobně jsem ho využil pouze jednou, kdy jsem potřeboval rychle objednat dva notebooky za 60 000 Kč a nebyl jsem dostatečně rychle schopný změnit nízký limit na své platební kartě.

Podvodné obchody

Napíšu to znovu, vždy si obchod, kde nakupujete, prověřte přes Google, nejlépe v českých diskuzích. Nemusí jít jen o to, že obchod zneužije vaši kreditní kartu. Existuje také spousta obchodů, kde mají danou věc velmi levně (i vzhledem k americkým cenám). Při platbě a odsouhlasení podmínek, které nikdo z nás nečte, zjistíte, že v ceně není nějaká banální věc, jako například nabíječka a tu vám přibalí za tučný příplatek. Pokud by vás náhodou napadlo, že se bez nabíječky obejdete, tak na to rychle zapomeňte, protože musíte doplatek buď zaplatit, nebo se obchod neuskuteční. A občas se ještě stává, že obchod prodává padělky, ale to je spíš problém prodejců na eBay, než běžných kamenných a internetových obchodů. Takže naposledy – každý neznámý obchod před nákupem prověřte! Vhodným serverem může být resellersratings.com.